MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  26 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Ustawa dotyczącą „rachunków uśpionych” czeka już tylko na ogłoszenie  w Dzienniku Ustaw RP.

W dniu 27 października 2015 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy ona problematyki rachunków nieaktywnych, w tym w szczególności rachunków bankowych zmarłych posiadaczy, ułatwienia dostępu osobom uprawnionym do informacji o rachunkach nieaktywnych oraz sposobu postępowania z środkami pieniężnymi znajdującymi się na tych rachunkach. Wprowadza zmiany do ustawy Prawo bankowe, a także ustawy o spółdzielczych kasach – oszczędnościowo kredytowych oraz ustawy o ewidencji ludności.

Ustawa stanowi zwieńczenie niemalże rocznych, intensywnych prac oraz dyskusji nad przyjętymi ostatecznie rozwiązaniami w Sejmie i Senacie. W toku prac nad ustawą, a także na wcześniejszym, etapie ścierania się różnych koncepcji projektowanych przepisów, Związek Banków Polskich przede wszystkim podkreślał, że kluczową i fundamentalną kwestią jest udostępnienie osobom uprawnionym procedur, umożliwiających w łatwy sposób dostęp do informacji o rachunkach bankowych zmarłych posiadaczy, z uwzględnieniem przewidywanych kosztów wdrożenia poszczególnych rozwiązań. Cel ten, można osiągnąć przez stworzenie taniego i prostego narzędzia przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi - wskazywano tutaj na ideę samoregulacji sektora bankowego – Moduł spadkobierca (Moduł poszukiwań rachunków bankowych zmarłych posiadaczy, w ramach systemu Ognivo, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A.).

Pomimo wcześniejszych planów budowy nowych narzędzi od podstaw w obszarze umożliwienia dostępu do informacji o rachunkach bankowych posiadaczy, udało się ostatecznie wypracować racjonalne, uwzględniające koszty wdrożenia przepisy.

Najistotniejsze zmiany uchwalone ustawą dotyczą:

wprowadzenia obowiązku prowadzenia Centralnej informacji o rachunkach przez banki (a nie jak planowano na wcześniejszym etapie – Bankowy Fundusz Gwarancyjny) z możliwością utworzenia w tym celu spółki handlowej bądź prowadzenia Centralnej informacji przez izbę rozliczeniową, o której mowa w art. 67 Prawa bankowego. Posiadacz rachunku bankowego, będący osobą fizyczną, a także osoba, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku będą uprawnieni do uzyskania zbiorczej informacji o rachunkach pozyskiwanej przez bank z Centralnej informacji o rachunkach.

obowiązku informowania przez banki w sposób zrozumiały dla posiadacza rachunku o możliwości wydania przez niego dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, a w przypadku powzięcia przez bank informacji o śmierci posiadacza rachunku, który wydał taką dyspozycję – obowiązek niezwłocznego zawiadomienia wskazanych przez posiadacza rachunku osób o możliwości wypłaty określonej kwoty

 

Źródło: https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/komentarze/2015/listopad/ustawa-dotyczaca-rachunkow-uspionych

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY