MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Płacisz na ostatnią chwilę rachunki za prąd czy inne media? Chociaż bank zabiera pieniądze natychmiast z twojego konta, to księgują się one na koncie odbiorcy dopiero po jakimś czasie. Skoro zatem można od razu zaksięgować wypływ środków, to dlaczego nie można tego zrobić automatycznie z wpłatą? Dlaczego takie usługi są dodatkowo płatne? Co się dzieje z pieniędzmi, które wyszły z konta, ale jeszcze nie trafiły na konto odbiorcy? I dlaczego w ramach tego samego banku środki księgują się natychmiast?

 

Elixir co to takiego?

Podstawą rozliczeń między bankami jest tzw. Elixir, czyli system rozliczeń międzybankowych w polskiej walucie. Został opracowany i jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Od 1994 roku służy do realizacji przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków. To tak naprawdę podstawa polskiego systemu bankowego, bez niego nie ma obrotu bezgotówkowego. Teoretycznie pozwala na księgowanie środków pomiędzy bankami w ciągu kilku godzin.

Sesja rozliczeniowa w tym systemie to proces przetwarzania zleceń płatniczych uznaniowych i obciążeniowych, które odbywają się w dni robocze trzy razy o stałych porach 9:30, 13:30 oraz 16:00. Wyjątkiem są dwa dni: 24 i 31 grudnia, jeżeli przypadają w dni robocze, wówczas odbywają się dwie sesje rozliczeniowe.

.

.

.

Dlaczego utrzymywany jest tak przestarzały, jak na współczesne czasy, standard wymiany danych o przelewach i ich księgowania? Jak policzyliśmy, 3,5 mln złotych dziennie wynoszą odsetki ustawowe od kwoty transakcji dokonywanych drogą elektroniczną. Procent środków, które muszą czekać na swoje księgowanie do dnia następnego to 21,5 proc. Co daje 725 tys. zysków dla sektora bankowego każdego dnia. W skali roku tak liczone zyski to około 265 mln złotych. Tyle banki musiałby zapłacić swoim klientom za pożyczenie środków z których „korzystają” za darmo (oczywiście według stopy jak za odsetki ustawowe).

 

 

 

Źródło więcej:

https://gf24.pl/biznes-i-gospodarka/item/871-pieniadze-w-chmurze

 

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY