MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 27 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

przewodniczaca ilona mikucka mPostanowieniem z dnia 29 października tego roku Sąd Okręgowy w Płocku uchylił w całości postanowienie Sądu Rejonowego w Żyrardowie wydane przez przewodniczącą Wydziału Cywilnego Ilonę Mikucką. Sąd Okręgowy przypomniał, iż Sąd Najwyższy orzekł, że nie można podwyższyć opłaty egzekucyjnej o stawkę podatku od towarów i usług

 

Sąd zauważył także dwie ważne wady uchylonego postanowienia: brak w sentencji orzeczenia odpowiedniego odniesienia się do wniesionej skargi oraz podjęcie czynności w sytuacji nieopłacenia skargi na czynność komornika (art. 126 (2). § 1 kpc).

 

Sędzia Mikucka mogła przeoczyć brak opłaty sądowej np. wskutek działania komornika sądowego, który w obronie swojego postanowienia oraz doliczonego VAT do opłaty egzekucyjnej przesłał do sądu aż 14-stronicowe stanowisko. Dwie strony to już dużo, a kilkanaście to chyba koszmar dla każdego sędziego!

W takim wypadku, chyba nie należy zbyt pochopnie oceniać kompetencji sędzi:)

 

Poniżej:

- uzasadnienie zażalenia czytelniczki na postanowienie sędzi Mikuckiej,

- przypomnienie artykułu.

 

Uzasadnienie zażalenia czytelniczki

Zaskarżane postanowienie to jakieś kuriozum prawne. Bowiem postanowieniem tym Sąd oddalił mój wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej. W postanowieniu tym jednak jest sporo o wysokości opłaty egzekucyjnej, czyli została również rozpatrzona skarga na czynność komornika - wysokość opłaty egzekucyjnej i sposób wyliczenia podatku VAT.

Sędzia Ilona Mikucka uznała, że podatek VAT należy doliczyć do opłaty egzekucyjnej, gdyż komornik by mniej zarobił (tylko 77% opłaty).

 

Sędzia Ilona Mikucka ma jednak pecha, bo w dniu 7 lipca Sąd Najwyższy (III CZP 34/16) wydał taką uchwałę:

Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 790 ze zm.), o stawkę podatku od towarów i usług.

Podatek VAT jest więc w opłacie egzekucyjnej, a nie doliczany do niej.

 

Informuję także, że w tej sprawie, ze względu na złożoną skargę, czekałam na wezwanie Sądu do zapłaty 100 zł. Wówczas chciałam złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów i dołączyć oświadczenie majątkowe, które byłoby także podstawą do uwzględnienia wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej.

 

Wygląda na to, że Sąd rozpatrzył skargę bez jest opłacenia, co jest sprzeczne z art. 126 (2). § 1 kpc: Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.

 

Na stronie I postanowienia jest takie stwierdzenie Sądu, które nie pozostawia wątpliwości, że Sąd rozpatrzył również skargę: „W odpowiedzi na skargę komornik sądowy... wniosła o oddalenie skargi jako całkowicie bezzasadnej”.

 

 

Przypomnienie artykułu

Zdecydowana większość komorników dolicza podatek VAT do opłaty egzekucyjnej. W przypadku złożenia skargi, sądy w przeważającej liczbie rozpatrywanych spraw, stawały na stanowisku, że podatek VAT jest już w opłacie egzekucyjnej i uchylały postanowienia komorników o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego. Orzeczenie Sądu Najwyższego trochę rozwiewa wątpliwości w tym przedmiocie.

Polecam także:

Sąd Najwyższy: podatek VAT już w opłacie egzekucyjnej. Co teraz zrobią komornicy?

 

Jednym z tych orzeczeń, w którym sąd nie uwzględnił skargi skarżącego na sposób wyliczenia podatku VAT jest postanowienie z dnia 24 czerwca br. wydane przez sędzię Ilonę Mikucką z Żyrardowa. Sędzia Mikucka przewinęła się już przez nasze łamy, między innymi w sprawie skandalicznej wyceny nieruchomości, gdzie część nieruchomości była zaniżona o kilkaset procent:

 

Sądowy skandal z wyceną nieruchomości

 

 

Tym razem sędzia, postanowieniem z 24 czerwca, wzięła w obronę przychody komornika. Bowiem w uzasadnieniu tegoż postanowienia napisała między innymi tak:

"Ubruttowienie opłaty egzekucyjnej nie leży w istocie podatku VAT i doprowadziłoby do obciążenia podatkiem nie ostatecznego odbiorcę usługi, a komornika sądowego, który jest jedynie płatnikiem tego podatku. Należy podkreślić, że opłaty egzekucyjne ustalone w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji nie mogą zawierać należnego podatku VAT, ponieważ doprowadziłoby to do znacznego ich zmniejszenia.

 

Ustawowo określone stawki opłat egzekucyjnych stanowią przychód komornika z którego ten pokrywa koszty prowadzonej działalności, utrzymania kancelarii i pracowników, koszty ochrony zajętego mienia. Co więcej, wysokość opłat egzekucyjnych została określona w sposób jednoznaczny, na poziomie zapewnienia optymalnego funkcjonowania działalności komorniczej. Zatem podatek musi być doliczany do pobieranych opłat egzekucyjnych".

 

W jaki sposób Mikucka ustaliła, że "wysokość opłat egzekucyjnych została określona na poziomie zapewnienia optymalnego funkcjonowania działalności komorniczej" - tego już sędzia nie podała. A szkoda, bo byłby to bardzo ciekawy zapewne wywód.

 

Nie ma mocy bezwzględnie obowiązującej

Zdaniem Moniki Janus, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej, uchwała SN z 7 lipca, choć nie ma mocy bezwzględnie obowiązującej, będzie generalnie brana przez sądy pod uwagę.

Powiedziała również, że jest coraz więcej orzeczeń sądów administracyjnych stwierdzających, że komornicy nie są podatnikami podatku VAT.

Przypomnę, w dniu 14 czerwca 2016 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu zapadł pierwszy precedensowy wyrok w sprawie podatku od towarów i usług od opłat za czynności wykonywane przez komorników sądowych (sygn. I SA/Po 309/16). W wydanym w wyniku skargi na niekorzystną interpretację indywidualną prawa podatkowego wyroku WSA uznał, iż komornik nie jest podatnikiem podatku VAT.

 

Sędzia Mikucka troszczy się o przychody komorników. A Sąd Najwyższy zrobił jej psikusa

 

 

 

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY