MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 20 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

janusKilka dni temu minister Zbigniew Ziobro przedstawił najważniejsze założenia projektu nowej ustawy o komornikach sądowych. - To odpowiedź na ogromne społeczne oczekiwanie, formułowane od lat przez wielu Polaków. Za sprawą mediów dowiadywaliśmy się bowiem o często rażących krzywdach i bezprawiu, jakie były czynione za sprawą komorników nieprzestrzegających prawa, ani elementarnych standardów etycznych. To słusznie bulwersowało opinię publiczną – stwierdził minister

 

Komornicy sądowi pod ścianą. "Komornicy powinni rozwiązywać problemy, a nie być tymi, którzy doprowadzają do nieszczęść"

 

Po tej zapowiedzi, poprosiłem o stanowisko KRK do przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości założeń zmian ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

 

Otrzymałem taką odpowiedź:

 

"To bardzo ważna ustawa regulująca funkcjonowanie zawodu, który odgrywa istotną rolę w naszym systemie prawno-gospodarczym. To dzięki pracy komorników przedsiębiorcy mający problem z odzyskaniem należności nie muszą ogłaszać upadłości, dzieci otrzymują należne alimenty, a pracownicy zaległe wynagrodzenia.

 

W ubiegłym roku wpływ spraw do komorników wyniósł blisko 8 mln, w których komornicy odzyskali dla wierzycieli blisko 10 mld zł.

 

Projekt nowej ustawy wzmacnia nadzór administracyjny sprawowany przez prezesa sądu rejonowego, co jest wskazane mając na względzie, dość szeroko otwarty dostęp do zawodu.

 

Projekt zawiera jednak zmiany, które w naszej ocenie mogą ograniczyć komornikom skuteczne prowadzenie spraw czy przygotowanie przyszłych komorników do wykonywania zawodu.

Zasadnicze obawy dotyczą pozycji asesorów i finansowania egzekucji.

Duży niepokój budzi informacja o zmianach w zakresie uprawnień asesorów komorniczych uniemożliwiających im m.in. wykonywanie czynności terenowych. Rozumiemy, że przyjęcie takiej koncepcji jest reakcją na nagłośnione medialnie przypadki, w których czynności z naruszeniem prawa podejmowali właśnie asesorzy. Zapewne powodem jest również chęć wyeliminowania sytuacji, w których to wyłącznie asesorzy podejmują czynności w terenie.

Trzeba jednak jednoznacznie podkreślić, że wprowadzenie tak radykalnego rozwiązania w oczywisty sposób spowoduje drastyczny spadek efektywności egzekucji.

Obecnie to właśnie dzięki współpracy komorników z asesorami możliwe jest sprawne prowadzenie postępowań.

Biorąc pod uwagę ilość zadań do wykonania przez komornika prowadzącego średniej wielkości kancelarię wymuszenie osobistego działania komornika we wszystkich sprawach bez wątpienia spowoduje, że sprawne i skuteczne prowadzenie postępowań egzekucyjnych będzie bardzo trudne.

 

Ponadto nie ulega wątpliwości, że zatrudnienie asesora ma na celu przede wszystkim przygotowanie go do samodzielnego wykonywania zawodu komornika. W sytuacji, gdy istotne czynności zostaną wyłączone z jego obszaru działań, po powołaniu go następnie na stanowisko komornika sądowego nie będzie miał on należytego doświadczenia w wykonywaniu działalności egzekucyjnej.

 

Jeżeli asesor nie będzie wykonywał czynności, nie będzie nigdy dobrym komornikiem.

Powstaje też obawa, że przy ograniczonych kompetencjach mogą występować poważne trudności z zatrudnieniem asesorów.

Pozostaje mieć nadzieję, że taka regulacja nie znajdzie się jednak w ostatecznej wersji projektu.

Niestety opinii publicznej kojarzymy się głównie z pojedynczymi sprawami nagłośnionych w mediach spraw, które zbulwersowały nie tylko opinię publiczną, ale i środowisko komorników sądowych. Nie wszystkie te sprawy zostały przedstawione rzetelnie opinii publicznej.

Nasza grupa zawodowa konsekwentnie, już od kilku lat wyciąga nawet najdalej idące konsekwencje wobec tych, którzy naruszają przepisy prawa.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrosła jedenastokrotnie liczba postępowań dyscyplinarnych wszczynanych przez organy samorządu komorniczego, w ubiegłym roku Komisja Dyscyplinarna orzekła w trzech przypadkach najwyższą karę wydalenia ze służby komorniczej, a już w tym roku w dwóch.

 

Od wielu lat zabiegaliśmy o wprowadzenie do ustawy instytucji rzecznika dyscyplinarnego, co się wreszcie udało. Znacząco usprawni to postępowania dyscyplinarne, a tym samym proces naprawczy.

To oczywiście nie zbuduje zaufania do całego środowiska komorników rzetelnie pełniącego swoją służbę tak szybko jakbyśmy chcieli, bo jak wiadomo twarz traci się szybko, a odzyskuje powoli, ale to jeden z kroków do budowania zaufania społecznego.

 

Ponad połowa firm w Polsce ma problem z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez swoich kontrahentów z czego 40% ma przez to poważny problem z zachowaniem płynności finansowej.

Dla wielu z tych przedsiębiorców mających problem z zatorami płatniczymi pomoc komornika w odzyskaniu należności to nie tylko upominanie się o swoją własność, ale jedyna szansa na przetrwanie na rynku.

 

Kluczowy wpływ na efektywność egzekucji ma pozycja ustrojowa zawodu komornika, sprawne procedury i dostęp do informacji o majątku dłużnika wobec czego, w przypadku egzekucji, na tych obszarach powinna zostać skupiona uwaga decydentów".

Monika Janus Rzecznik prasowy KRK

 

 

JW

Zdjęcie: KRK

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY