MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  26 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

sad rejonowy klodzko i wydzial cywilny mKomornik sądowy Anna Garczyńska z Kłodzka prowadziła kilka postępowań egzekucyjnych z majątku czytelniczki Anieli M. W sierpniu zeszłego roku Sąd Rejonowy w Wałbrzychu ogłosił upadłość konsumencką pani Anieli. Postanowienie o upadłości jest prawomocne, nie było zaskarżone

 

W marcu tego roku komornik umorzyła jedno z postępowań egzekucyjnych wobec czytelniczki na wniosek wierzyciela (art. 825 pkt 1 kpc). Pani Aniela została obciążona kosztami egzekucyjnymi (5% wartości pozostałego do wyegzekwowania świadczenia).

Postanowienie komornika zostało zaskarżone przez czytelniczkę, która wskazała fakt, iż sąd ogłosił jej upadłość.

 

Postanowieniem z dnia 31 maja br. sędzia Tadeusz Dereń (SR w Kłodzku) uwzględnił skargę w całości. Uchylił postanowienie komornika i nakazał mu wydanie postanowienia w przedmiocie umorzenia postępowania.

Jak stwierdził sąd, postanowienie komornika zostało wydane z naruszeniem prawa i z tego względu podlegało uchyleniu. W ocenie sądu, organ egzekucyjny nie miał podstaw do umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, gdyż wcześniej sąd ogłosił upadłość dłużniczki.

Z tego względu miały w tej sprawie zastosowanie przepisy ustawy Prawo upadłościowe obowiązujące w chwili ogłoszenia upadłości.

 

Zgodnie z art. 146 ust 1 tej ustawy, postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

 

Sąd zauważył także, że brak jest przepisów, na mocy których komornik mógłby orzec o obowiązku ponoszenia kosztów egzekucyjnych przez stronę, względem której ogłoszono upadłość.

Komornik powinien jedynie stwierdzić w stosunku do dłużniczki umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa bez obciążania jej kosztami egzekucyjnymi. Ewentualne zaś wierzytelności zgłosić syndykowi masy upadłości celem wciągnięcia na listę wierzytelności bądź jej uzupełnienia.

 

Po otrzymaniu tego postanowienia sądu, komornik Garczyńska już zgodnie ze wskazówkami sądu, kolejne postępowanie egzekucyjne wobec pani Anieli umorzyła już z mocy prawa i nie obciążała jej kosztami egzekucyjnymi (postanowienie z maja br.).

 

Art. 146. 1. puin: Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia (takie było brzmienie tego artykułu do 1 stycznia 2016r.).

1. Postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia prawomocnie udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia (tak jest od 1 stycznia br.).

 

 

LS

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY