MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

sad okregowy plock rzecznik mPo ukazaniu się artykułu:

Skandalu nie będzie. Sąd w Ciechanowie zniósł termin licytacji

Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Płocku przesłała wyjaśnienia do opisanej w artykułach sprawy egzekucyjnej. I przyznać trzeba, że wyjaśnienia te wprowadziły zupełnie nowy wątek

 

Okazuje się bowiem, że "licytacja nieruchomości położonej w Sońsku planowana na dzień 2 czerwca 2016 roku została odwołana z uwagi na to, że nie rozpoznano jeszcze zażalenia czytelniczki na postanowienie z dnia 5 czerwca 2015 roku o odmowie uwzględnienia jej skargi na opis i oszacowanie nieruchomości".

Oczywiście, na usta ciśnie się zaraz retoryczne pytanie: Jak sąd, który nadzoruje pracę komornika, mógł w ogóle zaakceptować termin licytacji, skoro sprawa skargi na opis i oszacowanie nieruchomości jest na etapie rozstrzygnięcia?

Wcześniej tego sąd ani komornik nie wiedzieli?

 

Przypomnienie artykułów

Komornik sądowy Marek Wojtczak z Ciechanowa prowadzi licytację zabudowanej nieruchomości w gminie Sońsk. Na dwóch działkach o łącznej pow. 0,376 ha położonych w centrum miejscowości przy głównej drodze, znajdują się dwa budynki mieszkalne oraz jeden gospodarczy.

Działki są w pełni budowlane, a oba zadbane budynki mieszkalne są zamieszkałe. Jeden z nich jest murowany o pow. użytkowej 196 m2, drugi drewniany o pow. użytkowej 70 m2.

Wnioski o dodatkowy opis i oszacowanie nieruchomości

W artykułach:

Czy to będzie skandal egzekucyjny? Komornik chyba nawet nie wie, co to jest rejestr cen i wartości nieruchomości

i

Czy to będzie skandal egzekucyjny? (2) Komornik Marek Wojtczak coraz bardziej zadziwia

 

przedstawiłem historię dwóch wniosków czytelniczki o dodatkowy opis i oszacowanie nieruchomości oraz odmowne postanowienia komornika.

 

Po ukazaniu się drugiego artykułu, Andrzejowi Ritmannowi rzecznikowi prasowemu Izby Komorniczej w Łodzi zadałem pytanie:

Czy komornik sądowy Marek Wojtczak twierdząc w postanowieniu, że nie otrzymał wypisów z rejestru cen i wartości nieruchomości – nieruchomości zabudowanych, uczynił tak z pełną premedytacją, działając na szkodę czytelniczki czy nie przeczytał uważnie wniosku i załączników i jest to tylko pomyłka?

Do pytania dołączyłem wydruk z rejestru cen i wartości podbity przez komornika.

W odpowiedzi rzecznik prasowy napisał między innymi:

"Jak już wcześniej wspominałem, wyceny nieruchomości nie dokonuje komornik, ale biegły, a cała egzekucja z nieruchomości odbywa się zawsze pod nadzorem Sądu, który w każdej chwili, w razie najmniejszej wątpliwości, może zdecydować o wstrzymaniu licytacji. Tak też stało się w tej sprawie. W dniu dzisiejszym Sąd Rejonowy w Ciechanowie wydał zarządzenie o zniesieniu terminu licytacji wyznaczonej pierwotnie na 2 czerwca".

 

Nadzór sądu nad pracą komornika

 

Sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, przypomniała przy okazji kilka przepisów prawnych dotyczących kontroli pracy komornika.

 

"Prezes Sądu Rejonowego w Ciechanowie sprawuje nadzór nad pracą komornika sądowego w trybie określonym ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (j.t: Dz. U. z 2015r., poz. 790 ze zm.), w szczególności nadzór wskazany z art. 3 w/w ustawy.

Prezes Sądu Rejonowego podejmuje czynności sprawdzające z urzędu - w razie powzięcia wiadomości o możliwości działań komornika niezgodnych z prawem – albo na wniosek strony – w sytuacji złożenia skargi administracyjnej do Prezesa Sądu Rejonowego i ustalenia w toku wyjaśniania skargi, że komornik dopuścił się złamania przepisów. Prezes Sądu Rejonowego może też podjąć czynności sprawdzające na wniosek innego organu – prezesa innego sądu, innego organu państwowego albo sądu, który w toku rozpoznawania skargi na czynności komornika stwierdza naruszenie prawa przez komornika sądowego.

Jeśli Prezes Sądu Rejonowego w toku czynności sprawdzających ustali, że doszło do złamania prawa przez komornika, w zależności od skali i charakteru naruszeń składa doniesienie do właściwej jednostki prokuratury, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub składa wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie dochodzenia, które ma poprzedzać złożenie wniosku przez rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania przed komisją dyscyplinarną – stosownie do treści art. 74 ust. 1 i art. 75ga ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (j.t: Dz. U. z 2015r., poz. 790 ze zm.). Prezes Sądu Rejonowego może również wydać zarządzenia komornikowi stosownie do treści art. 3 ust. 3 ustawy zmierzające do właściwej realizacji egzekucji".

 

 

JW

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY