MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 16 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hfpc zrzut10 lutego na kolejnym już posiedzeniu senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrywała petycję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie zmiany przepisów o tymczasowych pomieszczeniach. W ocenie Fundacji przepisy te są nieprecyzyjne i stanowią jedynie pozorną ochronę przed tzw. eksmisją na bruk.

Senatorowie rozpatrzyli pisemną informację ministra Infrastruktury i Budownictwa, w której resort przedstawił obowiązujący stan prawny dotyczący eksmisji z mieszkań i pomieszczeń tymczasowych. Minister w sposób bardzo ogólny zapowiedział prace nad koncepcją i zakresem zmian, jakie należy wprowadzić w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka kwestionuje art. 1046 par. 2 kpc ze względu na brak precyzyjnego określenia czasu, w którym komornik ma obowiązek wstrzymać się z dokonaniem opróżnienia lokalu w oczekiwaniu na wskazanie pomieszczenia tymczasowego - w związku z tym, komornicy dokonują egzekucji z lokalu niezwłocznie, gdy gmina poinformuje, że nie posiada takiego pomieszczenia w swoim zasobie.

Praktyka czynności egzekucyjnych bywa taka, że komornik usuwa dłużnika od razu do noclegowni, schroniska dla bezdomnych lub innej tego typu placówki z jednoczesnym powiadomieniem gminy "o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia". Komornik działa podobnie po upływie 6 miesięcy, podczas których wstrzymał czynności egzekucyjne oczekując na wskazanie tymczasowego pomieszczenia. Osoby eksmitowane do schroniska lub noclegowni najczęściej rezygnują z pobytu w nich stając się osobami bezdomnymi. Są to bowiem miejsca jedynie do spania, a nie do mieszkania.

Kamila Dołowska, dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze RPO:

„Z uwagi na bardzo niejasne i ogólnikowe informacje resortu o planowanych pracach legislacyjnych, zaapelowaliśmy do Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, aby nie uznawała sprawy będącej przedmiotem petycji za zakończoną – zaproponowaliśmy monitorowanie prac zapowiedzianych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, ponieważ obecnie nie wiadomo jeszcze, czy zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów miałyby obejmować także problematykę tymczasowych pomieszczeń, której dotyczy petycja. Komisja przychyliła się do tego wniosku i zobowiązała resort infrastruktury do nadesłania w terminie 2 miesięcy informacji o konkretnych kierunkach zmian, projektowanych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Dopiero po uzyskaniu takiej informacji Komisja zadecyduje, czy sprawa wymaga inicjatywy ustawodawczej Senatu, czy też działania resortu są wystarczające”.

.

Ochrona Praw Lokatorów - HFPC



LS

informacja prasowa: RPO, HFPC

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY