MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

przewod egz mW przedmowie do opracowania Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek między innymi napisał:

"My, komornicy sądowi, wielokrotnie w naszej pracy stykamy się z problemem nieświadomości swoich praw i zobowiązań świadczonych przez wszystkie strony postępowania oraz niezrozumieniem zasad postępowania, jak i roli, jaką pełni komornik w społeczeństwie.

W trosce o zwiększenie świadomości prawnej oddajemy w Państwa ręce Przewodnik Egzekucyjny, w którym zostały opracowane podstawowe zasady postępowania egzekucyjnego, jak i zadania komornika.

Przewodnik został napisany przez praktyków-komorników, którzy w przystępny sposób starali się wyjaśnić te problemy, które nurtują Państwa najbardziej".

Przewodnik rzeczywiście napisany jest w przystępny sposób i raczej ogólnikowo zahacza o wszystkie najważniejsze problemy związane z postępowaniami egzekucyjnymi. Jest to wiedza podstawowa z zakresu egzekucji, dla wielu osób jednak zupełnie obca. I dobrze, że takie opracowanie powstało. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że tak naprawdę prawo egzekucyjne to dopiero wykładnie i interpretacje prawne poszczególnych jego zapisów. I to jest prawdziwe oblicze tego, jednak bardzo skomplikowanego prawa.

I jeden przykład z przewodnika

Powszechne jest przekonanie, że z komornikiem można "dogadać" się na raty. W przewodniku komornicy nie pozostawiają złudzeń, że to raczej jest niemożliwe:

"Czy z komornikiem można negocjować.

Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi przeczącej. Na podstawie złożonego wniosku egzekucyjnego wraz z dołączonym tytułem wykonawczym komornik zobowiązany jest wszcząć i prowadzić egzekucję. Sposób i tryb, w jakim jest ona prowadzona, wynika ze złożonego przez wierzyciela wniosku i obowiązujących przepisów.

W obecnym stanie prawnym komornik nie posiada uprawnień do prowadzenia negocjacji z dłużnikiem. Ponieważ nie jest dysponentem dochodzonej należności, nie może podejmować decyzji o jej umorzeniu czy np. rozłożeniu spłaty na raty. Komornik jest także związany wnioskiem wierzyciela co do wskazanych sposobów egzekucji. Zatem i w tym zakresie nie może prowadzić negocjacji. Ma także obowiązek prowadzić postępowanie sprawnie i szybko. Nie znaczy to jednak, że z komornikiem nie ma o czym rozmawiać. Jak już wcześniej wspomniano, nie ma jednego schematu prowadzenia egzekucji. W toku postępowania egzekucyjnego jest możliwe składanie propozycji przez wierzyciela i dłużnika, które mogą je usprawnić lub ograniczyć jego uciążliwość. Odbywa się to jednak w ramach składanych wniosków przez strony i ich rozpatrywania przez komornika, a nie negocjacji".

Przewodnik po egzekucji sądowej



LS

informacja prasowa: KRK

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY