MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

 Koniec wielkich kancelarii komorniczych. "Wyścig szczurów rozpoczęty"Czas rekordzistów minął?

Sejm uchwalił ustawę o zmianie art. 8 u.k.s.e. Obowiązująca ustawa nakazuje komornikowi wybranemu przez wierzyciela odmowę wszczęcia egzekucji wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego zadań, jeżeli w zakresie prowadzonej przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy.

Nowelizacja, zachowując to kryterium, dodatkowo tworzy dwa progi, bezwzględny – gdy wpływ spraw w danym roku przekracza 10 tys., oraz uzależniony od skuteczności egzekucji w roku poprzednim, wymaganej na poziomie 35%.

Jak uchwalona ustawa przejdzie przez Senat i podpisze ją Prezydent, to z mapy kraju znikną wielkie kancelarie komornicze. O jednej z nich pisałem jesienią zeszłego roku:

KOMORNIK JACEK BOGIEL IDZIE PO REKORD?

Jacek Bogiel jest komornikiem działającym przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli. W 2014 roku, do dnia 23 września komornik ten wszczął ponad 271.000 spraw o zwrot jednorazowych świadczeń pieniężnych (z repertorium KM).

Daje to średnio miesięcznie liczbę nowych spraw na poziomie 30.000. Przyjmując 25 dni roboczych w miesiącu, to komornik ten wszczyna dziennie 1200 postępowań egzekucyjnych. Na potrzeby każdej nowej egzekucji, tylko do dłużnika Jacek Bogiel wysyła około 10 stron A-4 (pismo zawiadamiające, zajęcia, wezwanie do udzielenia wyjaśnień, postanowienie o wynagrodzeniu pełnomocnika wierzyciela itp.), co dziennie daje liczbę wydrukowanych stron - 12.000.

Nowelizacja wywoła falę społecznego oburzenia?

Komentując uchwaloną ustawę znajomy prawnik oświadczył: No to wyścig szczurów rozpoczęty. Bowiem teraz bogiem dla komorników (za 9 miesięcy) stanie się skuteczność. Może być tak, iż ta skuteczność będzie się odbywać kosztem praw dłużników.

Ta opinia jest zgodna z ostatnim stanowiskiem Lewiatana (organizacji reprezentującej pracodawców) do zmiany ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

W ostatnich dniach bardzo mocno krytykowana jest bezwzględność komorników, w szczególności w przypadku egzekucji z ruchomości, polegająca na odbieraniu i szybkiej sprzedaży przedmiotów, niepozwalająca na skuteczne wstrzymanie egzekucji. Przykładem takiego postępowania jest nagłośniona przez media tzw. sprawa sprzedaży traktora. Niestety, analiza przyjętej propozycji zmian wskazuje, że postawa komornika w tej sprawie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, jakie stawia komornikom Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przypominamy, iż w bulwersującej opinię publiczną sprawie, traktor został zajęty, natychmiast odebrany, a wkrótce sprzedany w prosty (komisowy) sposób. Tylko takie bowiem postępowanie komorników, doprowadzi do uzyskania bardzo wysokiej skuteczności w sprawach trudnych, które trafią do komorników po nowelizacji (np. spraw z ponownej egzekucji, które były do chwili obecnej obsługiwane przez największe kancelarie komornicze). Posłowie, chcąc wyeliminować rozwarstwienie kancelarii komorniczych wywołają falę społecznego oburzenia spowodowaną bezwzględnymi działaniami komorników, którzy będą do takich działań przymuszeni prawem nakładającym na nich uzyskiwanie 35% skuteczności i to dodatkowo w ciągu 6 miesięcy (o czym stanowią już obecnie obowiązujące przepisy prawa).

http://www.antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/prawo/6162-lewiatan-o-projekcie-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-komornikach-sadowych-i-egzekucji

Życie pokaże, jakie będą skutki tej nowelizacji. Nie tak dawno uwolniono kwestię wyboru komornika, teraz się to prawo wierzyciela ogranicza. Radosna „zabawa” w tworzenie prawa trwa więc w najlepsze.

 


 

USTAWA

o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

 

Art. 1.

W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1376, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 8:

a) ust. 8 otrzymuje brzmienie:

8. Komornik wybrany przez wierzyciela odmawia jednak wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub pod-jęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli:

1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy;

2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5 000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;

3) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000.”,

b) po ust. 8 dodaje się ust. 8a i 8b w brzmieniu:

8a. Zaległość, o której mowa w ust. 8 pkt 1, oblicza się dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się. Skuteczność, o której mowa w ust. 8 pkt 2, oblicza się ustalając procentowy stosunek liczby spraw załatwionych poprzez wyegzekwowanie świadczenia w roku poprzednim do liczby spraw, które wpłynęły w roku poprzednim.

8b. W stosunku do komornika, który rozpoczął działalność, zaległość, o której mowa w ust. 8 pkt 1, i skuteczność, o której mowa w ust. 8 pkt 2, oblicza się po upływie roku następującego po roku, w którym złożył ślubowanie.”;

2) w art. 32 w ust. 7a pkt 2 otrzymuje brzmienie:

2) powstanie zaległość, o której mowa w art. 8 ust. 8 pkt 1.”.

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art.1 pkt 1 lit. a w zakresie ust. 8 pkt 3, który wchodzi w życie po upływie 9 miesięcy oddnia ogłoszenia.

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 759 i 1544, z 2013 r. poz. 829 i 1513 oraz z 2014 r. poz. 993 i 1710.

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY