MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

prawo wagaTa sprawa wypłynęła zupełnie przypadkowo, po ukazaniu się artykułu:

"Sąd w Kłodzku to nie piekarnia"

W artykule opisana była licytacja nieruchomości prowadzona przez komornika sądowego Henryka Suszyckiego z Kłodzka, który chciał zlicytować nieruchomość przy nieprawomocności opisu i oszacowania nieruchomości. Prawo zabrania tego bezwzględnie (sąd zniósł oczywiście termin licytacji)

 

Komornikowi zadałem pytania:

- Czy w sprawie KM..../14 (I Co.../15) rzeczywiście opis i oszacowanie jest nieprawomocny?

- Jeśli tak, to czy licytacja nie powinna być odwołana?

 

Komornik odmówił odpowiedzi, zasłaniając się art. 20 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (uoksie): "Komornik jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności".

 

Następnie, rzecznikowi prasowemu Krajowej Rady Komorniczej (KRK) zadałem jedno pytanie związane z tym artykułem:

- Czy komornik może odmówić odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję zasłaniając się art. 20 uoksie?

Monika Janus, rzecznik KRK, tak odpowiedziała:

"Informacja, o której Pan pyta mieści się w dyspozycji przepisu art. 20 uksie i stanowi tajemnicę postępowania.

Stanowisko wyrażone w doktrynie jest w zasadzie jednoznaczne i wskazuje, że tajemnicy nie stanowi tylko fakt, czy egzekucja przeciwko danemu podmiotowi się toczy".

 

Pani Janus otrzymała ode mnie więc dwa kolejne pytania:

- Z tego wynika, że do tej pory, jak otrzymywaliśmy informacje (jako prasa) od rzeczników i komorników - to było to łamanie prawa przez rzeczników i komorników? Tak?

- A to są ujawnienia tajemnicy, czy nie?

http://www.izba.lodzka.komornik.pl/index.php/10-aktualnosci/97-sprostowanie-nieprawdziwych-informacji-opubliko wanych-w-dzienniku-lodzkim

http://www.izba.lodzka.komornik.pl/index.php/komunikaty/oswiadczenia-majatkowe/63-kolejne-sprostowanie-tekstu-autorstwa-pani-reda ktor-malgorzaty-kolinskiej-dabrowskiej

 

Linki odsyłały do artykułów zamieszczonych na stronie Izby Komorniczej w Łodzi, która prostowała rzekomo nieprawdziwe informacje, jakie miały ukazać się w Gazecie Wyborczej i Dzienniku Łódzkim. Problem w tym, że przy okazji tego sprostowania, Izba upubliczniła szczegóły postępowań egzekucyjnych wraz z podaniem nazwisk dłużników (w przypadku sprostowania artykułu w Dzienniku Łódzkim).

 

W rozmowie telefonicznej rzecznik KRK zapewniła mnie, że szybko odpowie na zadane pytania.

Pytania te były przesłane w dniu 12 grudnia zeszłego roku. Do tej pory odpowiedzi brak.

 

A szkoda, bo interesuje mnie, czy Izba Komornicza w Łodzi tymi sprostowaniami złamała prawo, czy nie? Interesuje mnie także, czy izby mogą żądać od komorników udzielenia informacji z toczących się postępowań, by przekazywać je prasie.

 

Art. 20 uoksie dopuszcza brak zachowania tajemnicy jedynie, gdy komornik składa zeznanie jako świadek lub strona przed sądem lub prokuratorem.

 

W komentarzu do art. 20 uoksie Andrzej Marciniak napisał:

"Obowiązek ten obejmuje zakaz udzielania osobom trzecim informacji o planowanych i dokonanych czynnościach, w tym również o wydanych postanowieniach i zarządzeniach, oraz o okolicznościach faktycznych towarzyszących tym czynnościom.

Komornik nie może udostępniać akt spraw egzekucyjnych, wydawać wyciągów lub odpisów z tych akt. obowiązek zachowania tajemnicy ma przede wszystkim na celu ochronę interesów dłużnika, przed ujemnymi konsekwencjami ujawnienia osobom trzecim danych objętych tajemnicą.

Obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy komornik składa zeznanie przed sądem w charakterze świadka. Dotyczy to postępowania cywilnego, administracyjnego i dyscyplinarnego. natomiast w postępowaniu karnym sąd lub prokurator mogą zwolnić komornika z obowiązku zachowania tajemnicy”.

 

Z kolei art. 65 uoksie stanowi, że Krajowa Rada Komornicza sprawuje nadzór nad komornikami. Osoby powołane do sprawowania nadzoru nad działalnością komorników mają prawo wglądu w czynności komorników, mogą żądać wyjaśnień oraz w razie stwierdzenia uchybień mogą wystąpić do sądu o wydanie zarządzenia w trybie art. 759 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.

Tylko nigdzie nie jest napisane, że osoby te mogą przekazywać uzyskane od komornika informacje prasie.

 

Powstaje więc zasadne pytanie - czy izby komornicze przekazując informacje otrzymane od komorników prasie postępują zgodnie z prawem, czy nie?

 

Tym bardziej jest to istotne pytanie, gdyż w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości komornik Henryk Suszycki mógł zasłonić się tajemnicą służbową:

 

„Art. 20 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi, że komornik jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności. Komornik mógł więc odmówić odpowiedzi na Pana pytanie o prawomocność opisu i oszacowania przedmiotu egzekucji. Natomiast w terminie dwóch tygodni przed licytacją każdej osobie przysługiwało prawo wglądu, w sądzie, w akta postępowania egzekucyjnego, co pozwala na ustalenie, czy czynność opisu i oszacowania jest prawomocna. W aktach egzekucyjnych powinny bowiem znajdować się potwierdzenia zawiadomienia o terminie opisu i oszacowania albo jego ukończenia, dokonanych zgodnie z art. 945 Kodeksu postępowania cywilnego. Obecnie, po wyznaczonym terminie licytacji, udostępnienie akt uzależnione jest od decyzji sądu właściwego dla danego postępowania egzekucyjnego”.

 

 

 

JW

 

Art. 20. 1. uoksie: Komornik jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, trwa także po odwołaniu komornika albo wygaśnięciu powołania na stanowisko komornika z mocy prawa.

3. Obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy komornik składa zeznanie jako świadek lub strona przed sądem lub prokuratorem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa. W tym przypadku od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić komornika Minister Sprawiedliwości.

Art. 65. 1. Krajowa Rada Komornicza sprawuje nadzór nad komornikami niezależnie od nadzoru sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości i prezesów sądów.

2. Krajowa Rada Komornicza wyznacza komorników-wizytatorów spośród komorników, którzy są obowiązani dokonywać wizytacji w kancelariach danego okręgu. Wizytacja kancelarii powinna być przeprowadzona co najmniej raz w ciągu 3 lat.

3. Przedmiotem nadzoru, o którym mowa w ust. 1, jest terminowość, rzetelność i skuteczność postępowania egzekucyjnego.

4. Osoby powołane do sprawowania nadzoru nad działalnością komorników mają prawo wglądu w czynności komorników, mogą żądać wyjaśnień oraz w razie stwierdzenia uchybień mogą wystąpić do sądu o wydanie zarządzenia w trybie art. 759 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY