MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

iustitia-11-2015Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" podjął na zebraniu w dniu 7 listopada 2015 r. uchwałę dotyczącą rozpowszechnianych w ostatnim okresie i przekazywanych przez prasę projektów zmian prawa, które miałyby być realizowane w najbliższych latach.

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z uwagą zapoznaje się z przedstawianymi w ostatnim okresie, głównie za pośrednictwem mediów, projektami zmian ustawowych dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Wśród proponowanych zmian są takie, które od lat były przez Stowarzyszenie popierane. Takim projektem jest np. propozycja dążąca do rzeczywistego ustanowienia zawodu sędziego koroną zawodów prawniczych, poprzez przyjęcie zasady, że na stanowiska sędziowskie powoływani są wyłącznie prawnicy z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, uzyskanym w innych profesjach prawniczych. „Iustitia” wielokrotnie podkreślała, że takie skonstruowanie drogi do zawodu sędziego uważa za najlepsze.

Natomiast nasze zaniepokojenie budzą projekty zmierzające do ograniczenia niezawisłości sędziowskiej, będącej konstytucyjną podstawą istnienia Trzeciej Władzy, bądź wręcz zniesienia tej niezawisłości. Taką zmianą byłoby rozszerzenie nadzoru ministra nad sądami, w szczególności upoważnienie ministra do jakiejkolwiek, najmniejszej choćby ingerencji w przebieg postępowań orzeczniczych. Taką zmianą byłoby utworzenie jakiegokolwiek super-sądu, o składzie ustalanym poza konstytucyjnie przewidzianym trybem powoływania sędziów i rozpoznającego sprawy już osądzone, w nieznanym obecnie, specjalnym postępowaniu. Taką zmianą byłoby też powołanie pozasądowego organu mającego uprawnienia do karania sędziów, w szczególności do składania ich z urzędu, które to uprawnienie przewidziane jest przez Konstytucję tylko dla właściwego sądu jako jedynego organu mogącego wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypominamy, że władza sądownicza ma oparcie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w której zapisane są gwarancje jej niezależności i równorzędnej pozycji wobec innych władz. Wszelkie zmiany, które mają zmierzać do uzależnienia władzy sądowniczej od władzy wykonawczej w jakiejkolwiek płaszczyźnie, będą naruszeniem Konstytucji.

Moja ocena

Cieszy stanowisko „Iustitii”, że zawód sędziego powinien być ukoronowaniem kariery prawniczej. Martwi natomiast to, że sędziowie odrzucając zaskakujący pomysł super-sądu, nie podają innego rozwiązania, by zmienić obecną sytuację w sądownictwie. Bo tak jak jest teraz, to dalej być nie może. Z tym się chyba wszyscy zgodzą. Od sędziowskiego Stowarzyszenia można by oczekiwać recepty, jak to zmienić. Sama krytyka innych pomysłów to chyba stanowczo za mało.

Jan Wels

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY