MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

krajowa rada komorniczaPo ukazaniu się artykułu: Komornicy i VAT. Są pierwsze orzeczenia sądów, i to niekorzystne dla komorników  czytelnicy zarzucili redakcję postanowieniami komorników, którzy doliczają podatek VAT do opłaty egzekucyjnej. A zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, podatek ten mieści się już w opłacie egzekucyjnej.

Również w opisanej sprawie, sąd w Pleszewie stanął na takim samym stanowisku:

"Przede wszystkim sąd zauważył, że przedmiotem skarg nie jest ocena nałożenia na komorników sądowych obowiązku uiszczania podatku od towarów i usług. Zakres skarg sprowadza się bowiem do rozstrzygnięcia, czy podatek taki mieści się w opłacie egzekucyjnej albo powinien zostać doliczony do tej opłaty.

Na wstępie sąd zwraca uwagę, że w dniu 15 grudnia 2015r. Sąd Najwyższy w sprawie III ZS 10/15 uchylił uchwałę Krajowej Rady Komorniczej z dnia 15 września 2015r. zawierającą opinię w przedmiocie podatku VAT. Dodatkowo, w informacji Ministerstwa Finansów z dnia 12 października 2015r. wskazano, że kwota otrzymanego przez komornika wynagrodzenia za wyświadczone usługi zawiera już podatek należny. Aby ustalić podstawę opodatkowania należy odjąć od otrzymanej należnej komornikowi kwoty wartość podatku należnego. Informacja ta wskazuje, że podatek VAT mieści się w opłacie egzekucyjnej.

Dlatego też, dopóki ustawodawca nie nałoży wyraźnego ustawowego obowiązku uiszczania podatku VAT od ustalonej opłaty egzekucyjnej, pobieranie takiego podatku ponad nominalną sumę opłaty egzekucyjnej, ustaloną na podstawie obowiązujących przepisów, nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa".

Temat podatku VAT poruszaliśmy niejednokrotnie:

Komornicy chcą podatek VAT przerzucić na strony postępowania, w tym dłużników. Ostra reakcja Ministra Sprawiedliwości

Ministerstwo Finansów w sprawie naliczania przez komorników podatku VAT

Komornicy zszokowani decyzją Ministra Sprawiedliwości. Stanowisko KRK w sprawie podatku VAT

Wydaje się, że w takiej sytuacji doliczanie przez komorników podatku VAT do opłaty egzekucyjnej to jakieś szaleństwo. Rzecznik prasowy KRK Monika Janus powiedziała mi, że ona też tak czyni. I przesłała stanowisko KRK, dlaczego tak większość komorników robi. Większość, bowiem z przesłanych przez czytelników dokumentów wynika, że niektórzy komornicy VAT uwzględniają już w opłacie egzekucyjnej.

Stanowisko komorników

Wysokość opłat egzekucyjnych nie uległa zmianie. W związku z wydaną interpretacją komornicy zostali płatnikami podatku VAT, zatem doszły koszty podatku, zgodnie z naczelnymi zasadami odprowadzanie podatku VAT. Przypomnę, iż Ustawa o podatku VAT obowiązuje od 2004 roku, natomiast w dniu 09.06.2015 roku Minister Finansów uznał - w interpretacji - że komornicy od 01.10.2015 roku stają się podatnikami podatku VAT. Stało się to bez żadnej konsultacji, bez żadnej zapowiedzi. Po 11 latach obowiązywania wcześniejszej interpretacji, która nie uznawała komorników za podatników VAT, diametralnie zmienił się ich status. Co więcej, zmiana nie wynika ze zmiany prawa, a jedynie opinii Ministra Finansów. Komornik związany jest interpretacją Ministra Finansów, a ta nie zawiera sposobu płacenia podatku. Wskazane jest tylko, że komornicy mają ten podatek płacić - są podatnikami podatku VAT od czynności egzekucyjnych.

Natomiast broszura wydana przez MF nie została przez nikogo podpisana, nie stanowi źródła prawa. Dla nas kluczowa jest interpretacja, a skoro nie zawiera trybu i sposobu, to muszą znaleźć zastosowanie przepisy ogólne, dotyczące samego VAT oraz zasad zasady poboru podatku, spośród których najważniejsze to:

Zasada neutralności podatku, która zakłada, iż co do zasady podatek VAT powinien być niedostrzegalny ekonomicznie (neutralny) dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem towaru lub usługi.

Oznacza to. że podmiot, który nie „zużywa” danego towaru lub usługi, a jedynie odsprzedaje dalej te dobra, nie powinien ponosić ciężaru ekonomicznego podatku

oraz

Zasada objęcia opodatkowaniem konsumpcji, związana z zasadą neutralności podatku.

Zakłada ona, że podatek VAT powinien stanowić obciążenie dla konsumenta danych dóbr, nie zaś dla podatnika.

Konsumenci nabywając towary i usługi płacą podatek VAT w cenie tych dóbr i dlatego często jest on dla nich niezauważalny. Na tym polega istota przerzucalności podatku od wartości dodanej.

Osoba prawnie zobowiązana do zapłacenia podatku zwiększa swoje przychody o całość lub część podatku należnego, za pomocą cen lub innych kategorii ekonomicznych, na które ma wpływ.

Dodam, iż dysponujemy licznymi opiniami prawnymi, w których zaprezentowano takie samo stanowisko, jak wyżej.

Jak już wspomniałam kluczowe jest czy stanowisko Ministra Finansów, zawarte w interpretacji jest prawidłowe. Przede wszystkim w ocenie naszej komornicy nie są podatnikami VAT, co potwierdzają eksperci podatkowi. Komornik to nie przedsiębiorca, to funkcjonariusz publiczny, powołany do wykonywania wyroków w imieniu Państwa Polskiego. Komornik nie może, tak, jak np. adwokat, radca prawny czy notariusz, odmówić przyjęcia spraw, czy mieć udział w ich doborze.

Musi każdą sprawę przyjąć i poprowadzić, nie ma zastosowania wobec niego ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Sytuacja polskich komorników jest inna niż ta, która wyłania się z dotychczasowych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących komorników w innych krajach. Innymi słowy tak poważne zmiany w prawie zgodnie z Konstytucją powinny być wprowadzane wyłącznie w drodze ustawowej, zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi. Interpretacja została wprowadzona bez żadnych konsultacji ze środowiskiem komorników, z samorządem.

Jeżeli mamy wykonywać te obowiązki chcemy tylko, żeby były one nałożone zgodnie z prawem i możliwe do realizacji.

Sytuacja jest dramatyczna. Jest cały szereg wątpliwości, w tym również w kwestiach zasadniczych, czyli co jest podstawą opodatkowania i kto jest nabywcą usługi. Tak nie można postępować w cywilizowanym państwie z organami władzy publicznej. Przecież my realizujemy zadania państwa.

Oczekujemy rozwiązań ustawowych, a nie broszury informacyjnej.

 

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY