MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

INTERWENCJA

clause 2220818 340Małżonkowie R. z Mazowsza stracili kilka lat temu nieruchomość wskutek działań firmy pożyczkowej (lichwa). Arkadiusz P. z Gdańska znał lichwiarzy i odkupił od nich tę nieruchomość. Pod koniec zeszłego roku notariusz z Trójmiasta sporządził akt sprzedaży tej nieruchomości. Nabywcami byli małżonkowie R., którzy w ten sposób odzyskali swoją nieruchomość

 

W sumie jednak przepłacili za nią ponad 250.000 zł.

Akt notarialny sporządził notariusz, u którego Arkadiusz P. przeprowadza podobno wiele takich transakcji (sprzedaż odkupionych nieruchomości od lichwiarzy). Strony ustaliły kwotę sprzedaży (w większości za kredyt bankowy) oraz koszty notarialne. Według małżonków R. - to Arkadiusz P. miał pokryć wszystkie koszty, w tym opłatę od czynności cywilnoprawnych. Dostał na to środki od małżonków.

 

Jednak podczas aktu notarialnego Arkadiusz P. zmienił zdanie i odmówił zapłaty tych kosztów. Pomimo tego notariusz akt notarialny sporządził. Na ostatniej stronie aktu napisał, że pobrał wszystkie opłaty, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych w wys. ponad 12.000 zł. Jednak to nie była prawda.

 

Aby się zabezpieczyć, notariusz wystawił małżonkom fakturę VAT z krótkim terminem zapłaty (faktura obejmowała wszystkie koszty aktu notarialnego wraz z podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

 

Nabywcy nieruchomości odmówili zapłaty za tę fakturę (nie mają zresztą z czego, wszystko poszło na zakup nieruchomości). Notariusz poszedł do sądu i uzyskał nakaz zapłaty, od którego małżonkowie się odwołali. Sprawa jest w toku.

 

Czytelnicy chcą, by redakcja ustaliła następujące rzeczy:

- zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz obowiązany jest uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Czy notariusz mógł sporządzić akt notarialny bez zapłaty tego podatku?

- jeśli jednak sporządził, to może teraz dochodzić od nich zapłaty podatku, skoro w akcie notarialnym jest napisane, że taki podatek został pobrany?

- co grozi notariuszowi za poświadczenie nieprawdy w akcie notarialnym?

- czy taki akt notarialny jest ważny?

 

Redakcja postara się uzyskać odpowiedzi na zadane pytania.

 

 

 

JW

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY