MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 20 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

sejm IIPodsumowanie 38. posiedzenie Sejmu: 10 ustaw skierowanych do Senatu, pięć – do podpisu Prezydenta. Posłowie upamiętnili także minutą ciszy pamięć ofiar zamachu terrorystycznego w Londynie. Parlamentarzyści oddali także hołd zmarłemu 15 marca Wojciechowi Młynarskiemu

 

Izba wprowadziła  zmiany do Kodeksu karnego dotyczące przepisów, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Posłowie zaostrzyli kary dla kierowców powodujących poważne wypadki pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek, którego skutkiem była śmierć lub ciężkie uszkodzenie ciała, trafi do więzienia na minimum dwa lata. Kara pozbawienia wolności orzekana będzie bez zawieszenia. Niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej oraz kontynuacja jazdy będzie uznane za przestępstwo zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Wobec takich osób sąd będzie musiał ponadto orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności zwiększają kwotę ryczałtu, przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zwiększonych kosztów zatrudniania osób pozbawionych wolności z 20 do 35 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących skazanym. Ponadto ustawa doprecyzowuje na jakie działania (resocjalizację, wykonywanie kary pozbawienia wolności) i cele (tworzenie i utrzymanie w zakładach karnych infrastruktury) mogą być przekazywane środki z Funduszu Aktywizacji.

 

Reforma Głównego Urzędu Miar (GUM) to zasadniczy cel uchwalonej nowelizacji ustawy Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Zgodnie z nowelą zadaniem Głównego Urzędu Miar będzie wspieranie i inspirowanie rozwoju krajowego przemysłu przez transfer technologii. GUM stanie się partnerem dla przedsiębiorców. Będzie dzielił się z nimi swoim know-how oraz dostępem do unikalnej wiedzy technologicznej. GUM ma odpowiadać na zapotrzebowanie przemysłu i inicjować z nim wspólne projekty. Nowe rozwiązania są częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (100 zmian dla firm – pakiet ułatwień dla przedsiębiorców). Reforma obejmie także utworzenie Rady Metrologii, która będzie odpowiedzialna za nadzór merytoryczny nad GUM.

 

Sejm podjął też decyzję w sprawie zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – tzw. sieci szpitali. Nowelizacja ma zapewnić pacjentom lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych. Chodzi też o poprawę elastyczności zarządzania szpitalami i optymalizację kosztów leczenia. Ustawa wprowadza system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej obejmujący grupy szpitali: I, II, III stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne, pediatryczne i ogólnopolskie (np. instytuty, szpitale resortowe). Do systemu zabezpieczenia będą kwalifikowane podmioty publiczne i niepubliczne spełniające ściśle określone kryteria dotyczące zakresu i charakteru udzielanych świadczeń.

 

Nowe brzmienie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu, i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Tzw. ustawa transplantacyjna dostosowuje przepisy do dyrektyw unijnych dotyczących m.in. kodowania tkanek i komórek ludzkich oraz procedur weryfikacji równorzędnych norm jakości i bezpieczeństwa przywożonych tkanek i komórek. Celem nowelizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa biorców oraz dawców tkanek i komórek. Ustawa dotyczy m.in. utworzenia jednolitego kodu europejskiego umożliwiającego identyfikację dawcy komórek lub tkanek dystrybuowanych w UE. Reguluje też szczegółowe wymagania w zakresie monitorowania pobranych, przetworzonych, przechowywanych lub dystrybuowanych komórek, tkanek lub narządów oraz wyrobów medycznych i materiałów mających bezpośrednio kontakt z nimi.

 

Sejm wprowadził też zmiany do niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych, które mają umożliwić obywatelom załatwienie szeregu spraw z administracją publiczną bez konieczności wychodzenia z domu – przez Internet. Dotyczy to m.in. spraw z zakresu ruchu drogowego, realizacji świadczeń rodzinnych, świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych oraz Karty Dużej Rodziny.

 

Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Nowelizacja przewiduje rezygnację ze sprzedaży imiennych biletów na mecze Turnieju Finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO U-21 Polska 2017. Turniej jest organizowany przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej w terminie 16 – 30 czerwca 2017 r. w sześciu miastach: Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Lublinie i Tychach.

Zgodnie z ustawą, na biletach nie będzie trzeba podawać imienia i nazwiska, numeru PESEL lub rodzaju, numeru i serii dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zmiany umożliwią większy udział zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej w meczach turnieju. Łatwiejsza będzie wymiana biletów oraz ich przekazywanie innym osobom.

 

Izba uchwaliła też nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowe rozwiązania przyczynią się do poprawy konkurencyjności gospodarstw rolnych przez ograniczenie ryzyka utraty przez nich przychodów w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Wprowadzone zmiany umożliwiają ubezpieczenie upraw rolnych od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka – przy zachowaniu możliwości skorzystania przez niego z dopłaty do składki z budżetu państwa na maksymalnym poziomie, tj. w 2017 r. w wysokości 65 proc. Dotyczyć to będzie najbardziej powszechnych upraw rolnych takich jak: zboża, rzepak, ziemniaki, kukurydza, rośliny strączkowe, buraki cukrowe.

 

W trzecim czytaniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo ochrony środowiska. Zmiany dotyczą składu i trybu powoływania Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz rad nadzorczych wojewódzkich funduszy. Projekt przewiduje m.in. zmniejszenie liczby członków rad nadzorczych.

 

 

 

 

MS, Sejm

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY