MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

SejmW ostatnim dniu 36. posiedzenia Sejmu posłowie uchwalili 12 ustaw. Wśród nich są ułatwienia dla pracowników, emerytów i rencistów w rozliczeniach PIT już za 2016 r., ustawa regulująca zasady zawierania umów kredytu hipotecznego oraz zmiany w Kodeksie karnym, zaostrzające kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Posłowie wybrali ponadto prof. dr. hab. Grzegorza Jędrejka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

 

 

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza ułatwienia dla pracowników, emerytów i rencistów w rozliczeniach PIT. Zmiany obejmą już rozliczenia za 2016 r. Posłowie zdecydowali, że podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników, będą mogli złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie przez urząd rocznego zeznania podatkowego, w tym odliczenie od dochodu lub podatku wydatków z tytułu ulgi na dzieci i cele rehabilitacyjne oraz przekazanie 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Z kolei emeryci i renciści, którzy nie korzystają z ulg, chcący przekazać 1 proc. podatku, nie będą już musieli wypełniać PIT – wystarczy oświadczenie ze wskazaniem wybranej organizacji.

 

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami określa zasady i tryb zawierania takich umów, prawa i obowiązki kredytodawców, pośredników i konsumentów oraz skutki uchybienia tym obowiązkom, a także sposób sprawowania nadzoru nad pośrednikami i agentami. Najważniejsze ze zmian przewidują, że kredytów hipotecznych będą mogły udzielać tylko instytucje kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (banki i skok-i), a kredyty będą udzielane w walucie, w której klienci uzyskują większość dochodów. Ponadto posłowie zdecydowali, że zakazane będzie uzależnianie udzielenia kredytu od zakupu innego produktu finansowego (tzw. sprzedaż wiązana), a KNF będzie prowadził rejestr pośredników kredytowych.

 

Posłowie wprowadzili też zmiany w Kodeksie karnym. Nowelizacja uchwalona na podstawie prezydenckiego projektu druku nr 846 zaostrza kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Ustawa uzupełnia katalog okoliczności, które sąd uwzględnia wymierzając karę. Motywacja i sposób zachowania się sprawcy będzie uwzględniana zwłaszcza w razie popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia. Zaostrzona będzie m.in. odpowiedzialność za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Obecnie grozi za to od roku do 10 lat więzienia. Nowelizacja przewiduje, że będzie to od 3 do 15 lat więzienia.

 

W przypadkach, w których następstwem jest śmierć człowieka, sprawca trafi do więzienia na czas od 5 do 15 lat, na 25 lat lub dożywotnio. Pozbawienie wolności osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia będzie karane od 2 do 12 lat więzienia, a w przypadkach łączących się ze szczególnym udręczeniem – od 3 do 15 lat.

 

Surowiej ma też być karane znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny – możliwa kara wyniesie w tym przypadku od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. W ustawie znalazły się też zmiany dostosowujące w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich i Kodeksie postępowania karnego. Ustawa, która powstała w wyniku rozpatrzenia rządowego projektu z druku 1186, ma uniemożliwić przestępcom czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków.

 

 

 

LS

Sejm

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY