MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

SejmTrwa 31.posiedzenie Sejmu. Izba rozpatrzyła między innymi stanowisko Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie poprawek Senatu do nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza jawność oświadczeń majątkowych sędziów – z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości oraz informacji umożliwiających identyfikację ruchomości sędziego

 

Oświadczenia – zarówno sędziów jak i prokuratorów - będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. W nowelizacji znalazły się też gwarancje, że postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów nie będą się kończyły przed upływem okresu przedawnienia.

Ustawa wydłuża – z 3 do 5 lat od popełnienia czynu – czas, w którym możliwe będzie wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. Wydłużony będzie także – z 5 do 8 lat od chwili popełnienia czynu – okres, po upływie którego nastąpi przedawnienie przewinienia dyscyplinarnego, w stosunku do którego było wszczęte postępowanie.

Ustawa wprowadza nową karę dyscyplinarną – obniżenie wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 – 20 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat. Przyjęte rozwiązania mają też odformalizować i zwiększyć efektywność skarg na przewlekłość postępowania oraz zapewnić odpowiednią rekompensatę z tego tytułu. W przypadku uwzględnienia przez sąd skargi na przewlekłość postępowania skarżącemu będzie przyznawane od 2 do 20 tys. zł, w wysokości nie niższej niż 500 zł za każdy rok trwania postępowania uznanego za przewlekłe.

 

Senat zaproponował, m.in., doprecyzowanie, że zmieniane zasady postępowania dyscyplinarnego sędziów będą odpowiednio stosowane także do sędziów sądów wojskowych. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała je pozytywnie.

Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Andrzej Matusiewicz. Sejm podejmie decyzję w sprawie senackich poprawek w bloku głosowań.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: Sejm

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY