MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 18 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

fuzjaUOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń kontroli nad Bankiem Polska Kasa Opieki (Pekao SA), Pioneer Pekao Investment Management oraz Domem Inwestycyjnym Xelion. Postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji

 

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) zajmuje się przede wszystkim sprzedażą ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Stoi również na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzi kilkadziesiąt podmiotów, m.in. Alior Bank.

Przejmowane podmioty należą do grupy UniCredit. Bank Polska Kasa Opieki (Pekao SA) jest bankiem uniwersalnym, Pioneer Pekao Investment Management zarządza aktywami oraz portfelami instrumentów finansowych, a Dom Inwestycyjny Xelion zajmuje się działalnością maklerską.

Transakcja jest częścią konsolidacji sektora bankowego w Polsce z udziałem Grupy PZU.

 

- PZU i Pekao SA są znaczącymi graczami rynkowymi, jednak analiza skutków koncentracji wykazała, że nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na których działają – mówi Marek Niechciał prezes UOKiK.

 

W sektorach związanych z szeroko pojętymi usługami bankowymi łączny udział uczestników koncentracji nie przekroczy 20 proc., co oznacza, że Alior Bank i Pekao będą musiały konkurować z innymi bankami.

 

Urząd zbadał również kwestię ewentualnego ograniczania przez PZU dostępu do swoich produktów bankom oferującym usługi bankassurance (sprzedaż produktów ubezpieczeniowych przez banki), innym niż Pekao i Alior Bank. Analiza UOKiK nie wykazała jednak takiego zagrożenia. Ubezpieczenia są bowiem zazwyczaj dodatkiem do usług bankowych. Przy wyborze banku klienci przede wszystkim zwracają uwagę na produkt podstawowy (kredyt, lokata itp.), nie zaś uzupełniającą go polisę.

 

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

 

 

 

LS

UOKiK

 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY